Tajemniczy wieżowiec, czyli Wólczyńska 133

http://www.bielanynaszemiasto.eu/tajemniczy-wiezowiec-czyli-wolczynska-133/

W Warszawie jest kilka budynków owianych aurą tajemniczości. Wśród nich można wymienić np. blok mieszkalny na Sobieskiego 100, ambasadę KRLD na ul. bobrowieckiej i …. wieżowiec na ul. wólczyńskiej 133.

Od czasu mojej pierwszej wizyty na Bielanach kilkanaście lat temu ten budynek stanowi pewną zagadkę. Dziś okolice już są zabudowane, ale w momencie powstania 17-piętrowy budynek stał niemal na szczerym polu. Postanowiłem więc poszukać więcej informacji o nim.

WP_20150503_005

Okazało się, że w Internecie nie ma dużo informacji o nim. Wiadomo, że to 37. najwyższy budynek w Stolicy – 75 metrów wysokości. Tuż obok znajduje się lotnisko na Bemowie. Na mapach lotniczych budynek jest zaznaczany jako przeszkoda lotnicza, czyli wysoki obiekt znajdujący się w sąsiedztwie lotniska. Budynek nie znajduje się wprawdzie na linii nalotów na pas startowy, ale generalnie tak wysokich obiektów raczej w sąsiedztwie lotnisk się nie buduje, szczególnie, gdy nie ma to specjalnie uzasadnienia ekonomicznego. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że w czasie budowy wieżowca lotnisko należało do wojska i było znacznie większe niż obecnie – nowych osiedli na Bemowie jeszcze nie było, a w miejscu obecnej ulicy Powstańców Śląskich był drugi, betonowy pas startowy (jego pozostałości w postaci betonowych jezdni bocznych można zresztą zobaczyć do dziś). Obecność wieżowca w tym miejscu była więc wtedy zapewne jeszcze większym utrudnieniem niż jest dziś. Pewnym wytłumaczeniem jego powstania może być bliskość Huty i przewidywania PRL-owskich władz odnośnie rozwoju terenów w jej sąsiedztwie.

Budowa budynku rozpoczęła się w 1976 r., jednak przez długie lata straszył mieszkańców Bielan pustym szkieletem. Budynek planowany jako biurowiec Unitry (Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego) stał bezużyteczny od 1978 do 1989 roku, kiedy to przejęła go PKO BP. Do lat 90-tych XX wieku budynek posiadał bardzo proste, niemal całkowicie przeszklone elewacje. W ostatnich latach XX wieku miał miejsce jego remont, wtedy też otrzymał obecne, pastelowe panele elewacyjne.

WP_20150503_003

Cały biurowiec to właściwie kompleks trzech budynków. W wieżowcu znajduje się dziś Centrum Operacji Kartowych (a więc wszystko co załatwiamy przy pomocy plastikowych pieniędzy) oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy PKO BP. Oprócz tego w kompleksie mają swoją siedzibę Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz wiele innych firm, które wynajmują tu powierzchnię biurową od Spółki CeMat ’70 S.A.

Zobacz także...

6 Responses

 1. Hubb pisze:

  Kiedys to byla Unitra.

  Pozdrawiam

 2. Anathron pisze:

  Heh :) Mam przyjemnosc pracowac w tym tajemniczym wieżowcu… :) 7 pietro czyli prawie po srodku :)

 3. Michal pisze:

  Budynek Unitry byl wybudowany na bagnach obok Hutu. Gorne pietra budynku nie sa i nigdy nie byly wykorzystane ze wzgledu na bezpieczestwo poniewaz budynek jest pochylony.

 4. Wólczyńska pisze:

  Przyjemność? Klima właściwie nie działa, co chwila z kibla wali na pół budynku, z toalety wyżej na łeb się leje… I jeszcze ten ciągły problem z papierem do rąk ;-)

 5. Wólczyńska pisze:

  Prawda jest taka, że na górnym ostatnim piętrze jest rupieciarnia, zepsute sprzęty i kurz…
  Cyżby ze względu na to lotnisko niedaleko? ;-)

 6. Ertywek pisze:

  Inpost ma tam swój oddział XD [wojsk orków]

  PS. odradzam sklep morele.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>